|| Kopuk GençLik || Zamane GençLerin SanaL Mekanı ||

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Join the forum, it's quick and easy

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sayfayı FaceBook'ta Paylaş
Design By Sahirâne Design ©️
Tıkla Beğen
Erzurum

Göktürk Devleti

Armoni
    Armoni
    Göktürk Devleti CouronnePatRoN
    PatRoN

Uyarı Seviyesi Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok !
    Cinsiyetim Cinsiyetim : Kadın
    Kayıt Tarihim Kayıt Tarihim : 17/04/10
    Yaşım Yaşım : 32
    MemLeketim MemLeketim : Yarimin Yanı
    Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 669

Göktürk Devleti Empty Göktürk Devleti

Mesaj tarafından Armoni Salı Nis. 27, 2010 5:45 pm

I. Göktürk Devleti

552 yılında BUMİN KAĞAN tarafından Orta Asya'daki AVAR hakimiyetine son verilerek kuruldu. Baskenti ÖTÜGEN'dir. Bumin KAĞAN kardesi İSTEMİ YABGU'yu ülkenin batı topraklarına gönderdi.

İSTEMİ YABGU'NUN BATI SİYASETİ:
    İstemi Yabgu İpek yolunu kontrol etmek amacıyla AKHUNLARA karsı İran'daki SASANİ devletiyle isbirliği yaptı. Bu isbirliği sonucu Akhun Devletinin toprakları Sasaniler ve Göktürkler tarafından paylasıldı.
    İstemi Yabgu; bu defa Sasanilere karsı BİZANS ile isbirliği yaparak, Sasani devletinin zayıflamasını sağladı.
    NOT: Göktürk- Bizans isbirliğinin Sasanileri zayıflatması, Hz. Ömer Devrinde İslam Ordularının
    Sasanileri yenmesini kolaylastırmıstır.

GÖKTÜRK DEVLETİ'NİN İKİYE AYRILMASI VE YIKILMASI:
    Bumin Kağan'dan sonra yerine sırasıyla oğlu Ko-Lo, Mukan(En parlak devir), Tapo ve İsbara geçti. Bu
    süre içinde Batı Yabgusu İstemi Yabgu daima doğudaki hakana bağlı kaldı. Ancak İstemi Yabgu'nun
    ölümünden sonra yerine geçen oğlu TARDU aynı itaati göstermedi. Çin'in kıskırması ile I. Göktürk Devleti
    Batı ve Doğu Göktürk Devleti olarak ikiye ayrıldı. Her ikisine de daha sonra Çinliler son verdi.

II. GÖKTÜRK DEVLETİ(KUTLUK DEVLETİ) (682-744)
    I. Göktürk devletinin parçalanıp yıkılmasıyla, Çinin egemenliğinde yasayan Türkler, 50 yıl süren bir
    esaret dönemi yasadılar. Bu süre içinde defalarca Çine karsı ayaklandılar. Ancak basarılı olamadılar.
    682 Yılında KUTLUK KAĞAN'ın baslattığı ayaklanma basarılı oldu. Türkler Çinlileri topraklarından atarak
    yeniden bağımsızlıklarına kavustular.(682). II. Göktürk Devleti'ne kurucusundan dolayı KUTLUK
    DEVLETİ de denir.
    NOT: Kutluk Kağan Çine karsı "Ulusal Kurtulus Savasına" giriserek II. Göktürk devletini kurmustur. Bu
    özelliği ile Kutluk Kağan Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran M.Kemal ******'e benzer.
    II. Göktürk Devleti en parlak devrini BİLGE KAĞAN zamanında yasamıstır. Bilge Kağan ülkeyi kardesi KÜLTİGİN ve veziri TONYUKUK ile yönetmistir. Bilge Kağan'dan sonra zayıflayan Devlet; Karluk, Basmil ve UYGUR Türkleri tarafından 744 yılında yıkılmıstır.

GÖKTÜRK DEVLETİ'NİN TÜRK TARİHİNDEKİ ÖNEMİ:
    1)Tarihte ilk defa Türk adıyla kurulan devlet, Göktürk Devleti'dir.
    2)Orhun Anıtlarını dikerek (II.Göktürk zamanında) Türk tarihi ve Türk edebiyatının ilk yazılı kaynaklarını olusturmuslardır.
    3)Milliyetçilik duygusu, Fransız ihtilalinden 1000 yıl önce Göktürkler döneminde en yüksek seviyede yasanmıstır.
    4)Asya Hun Devleti'nden sonra Türkleri tarihte ikinci defa tek bayrak altında toplamayı basarmıslardır.

Göktürk Devleti yazısı toplam 13164 defa okundu
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]Bağlantılı Yazılar

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 10:37 pm