|| Kopuk GençLik || Zamane GençLerin SanaL Mekanı ||

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Join the forum, it's quick and easy

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sayfayı FaceBook'ta Paylaş
Design By Sahirâne Design ©️
Tıkla Beğen
Erzurum

kuşların yararları

Armoni
    Armoni
    kuşların yararları CouronnePatRoN
    PatRoN

Uyarı Seviyesi Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok !
    Cinsiyetim Cinsiyetim : Kadın
    Kayıt Tarihim Kayıt Tarihim : 17/04/10
    Yaşım Yaşım : 32
    MemLeketim MemLeketim : Yarimin Yanı
    Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 669

no kuşların yararları

Mesaj tarafından Armoni Salı Ağus. 24, 2010 11:15 am

YARARLARI
    Kuşların evcilleştirilmesi M.Ö. 2500’lerde Hindistan’da veya Siam’da başlatılmıştır.
    Örneğin; hindi kızılderililerin insanlığa bir armağanı olarak bilinir. Giyim ve süs eşyası olarak kuş tüylerinin kullanımının Eskimo’lar tarafından başlatıldığı ileri sürülmektedir. Diğer taraftan kızılderililerin tüylerle süslenmeleri de dikkat çekici bir örnektir. Yine modern çağlarda hanım şapkalarının kuş tüyleri ile bezetilmiş olması ve günümüzde devekuşundan giyim eşyası, çanta vb. gibi hanım aksesuarları da kullanıma girmiş bulunmaktadır. Günlük yaşamın bir parçası olarak kafes kuşçuluğunda kanarya, muhabbet kuşu ve papağan gibi kafes kuşları yer almış ve atmaca, doğan, şahin gibi yırtıcı kuşlar da, özellikle, orta çağda hemen her ülkede avcı kuş olarak kullanılmıştır. Yine telefon ve telsiz öncesi dönemlerde kırlangıç, güvercin gibi kuşlardan posta hizmetlerinden yararlanıldığı gibi kuşların pisliğinden bile patlayıcı yapımında yararlanılmıştır.

Kuşların insanlara yararları oldukça önemli boyutlardadır. Zararlı böcekler ve kemirgen memeliler gibi kontrol altında tutulması gereken canlıların doğada bir denge içerisinde bulunmalarını sağladıkları gibi bitkilerin üremesi ve dağılımında, leşlerle beslenen kanatlıların ise organik madde çeviriminde önemli rolleri vardır. Ayrıca, insanlar evcilleştirme yanı sıra , yabanıl türlerden avcılıkta , bazılarının gübresini tarımda kullanmak suretiyle yararlar sağlamaktadır. Kuşlar alemi içerisinde insanoğlunun çok eski yıllardan beri gerek besin kaynağı olarak, gerekse süs, giyim, ses, vb. gibi diğer ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ilgisini çeken, özellikle, tavuk, hindi, kaz, bıldırcın, devekuşu gibi kanatlıların yetiştiricilik konusu önem kazanmış ve ekonomik yönden de önemli bir gelir kaynağı olarak başlıbaşına bir sanayi kolu haline gelmiş bulunmaktadır.

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 9:18 pm